PZSP w Olszance,    49 - 332 Olszanka 94,     woj. opolskie,     tel. (77)4129717,     e-mail: zs_olszanka@wodip.opole.pl,    fax (77)4129602

 Strona główna PZSP


 Aktualności
 Pasowanie
 Sprzątanie świata
 Andrzejki
 Mikołajki
 Wycieczki
 Jasełka
 Święto ziemniaka
 Dzień Babci
 Bal karnawałowy
 Olimpiada
 Dzień Ziemi
 Dzień Bibliotekarza
 Dzień Matki
 Dzień Dziecka
 Wiosna
 Wielkanoc
 Absolwenci

 

 

WYCIECZKI

 SPEKTAKL W OPOLSKIM TEATRZE LALKI I AKTORA              19-02-2013

14 lutego 2013 r. odbyła się wycieczka do Opola. Pierwszym punktem programu był spektakl pt"Niusia i wilki" w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Przedstawienie, którego główną bohaterką była mała dziewczynka o imieniu Niusia, uczył, że odwaga tkwi w każdym z nas, a ci, do których popdchodzimy z nieufnością mogą się okazać naszymi przyjaciółmi. Po spektaklu, który bardzo spodobał się przedszkolakom, udaliśmy się do Nadleśnictwa w Opolu. Na miejscu czekał na nas pracownik Nadleśnictwa, który w bardzo ciekawy i interesujący sposób poprowadził zajęcia przyrodnicze, posługując się licznymi eksponatami i tablicami informacyjnymi. Wzbogacił wiedzę dzieci ciekawostkami z życia zwierząt i roślin leśnych. Była to niezwykła, ciekawa wycieczka dydaktyczna, dzięki której dzieci wzbogaciły swoją wiedzę przyrodniczą o tematykę związaną z lasem, a także poszerzyły swoje wiadomości dotyczącą teatru i zachowania się w miejscach publicznych.
 

autor tekstu i fotografii: Marta Grabowska

album fotografii
autor fotografii: Marta Grabowska
 

 WYCIECZKA DO LASU                                                                   3-11-2011

Dnia 13.10.2011 r. oraz 18.10.2011 r. dzieci z Publicznego Przedszkola w Olszance wybrały się   na  wycieczkę do lasu do Kurzni. Przedszkolaków przywitali pracownicy Nadleśnictwa w Brzegu, którzy opowiedzieli dzieciom o swojej pracy w lesie, oprowadzili dzieci po lesie przekazując wiedzę na temat jego  mieszkańców i roślinności.
Wycieczkę zakończyło rozpalenie ogniska, pieczenie kiełbasek oraz ich wspólne spożycie. Niespodziewaną atrakcją były prezenty – kalendarzyki, które dzieci otrzymały od leśniczych. Dzieci, bogatsze w wiedzę, wyraziły swą wdzięczność przekazując wykonaną w przedszkolu laurkę.

autor tekstu i fotografii: Marta Grabowska

album fotografii
autor fotografii: Marta Grabowska

 

 WYCIECZKA DO KRASIEJOWA                                                                                                            01-07-2011

Dnia 16 czerwca 2011 r. dzieci z Publicznego Przedszkola w Olszance udały się na długo oczekiwaną wycieczkę do  parku dinozaurów  w Krasiejowie. Na wycieczce było wspaniale. Po parku oprowadzał nas przewodnik, który w ciekawy  sposób dostarczał  dzieciom  informacji na temat parku  i znajdujących się tam dinozaurów. Był długi spacer po parku oraz odpoczynek na posiłek, był przejazd kolejką w tunelu czasu, muzeum paleontologiczne, oraz wspaniały plac zabaw i karuzela. Dzieci szczęśliwe i zmęczone oraz pełne wrażeń wróciły do domu.

autor tekstu: Anna Adamowicz

album fotografii

 WYCIECZKA DO MUZEUM PIASTÓW ŚLĄSKICH W BRZEGU                                                          27-05-2011

Dnia 17 maja 2011 r. odbyła się wycieczka do Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. W wycieczce uczestniczyły dzieci z PP w Krzyżowicach oraz Olszanki. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć  prawdziwy zamek, znany jako Śląski Wawel, a w nim wiele ciekawych eksponatów. Paradne zbroje i ubiór Piastów Śląskich XIII-XVII w. Wystawę: "Z przeszłości i tradycji Piastów Śląskich".
Duże wrażenie wywarły na dzieciach podziemia zamku, miejsce pochówku Piastów Śląskich.
Przedszkolaki podziwiały także pobliski kościół im. Podwyższenia Krzyża Świętego z pięknie 
odrestaurowanymi freskami. Przeniosły się w dawne czasy podczas spaceru alejami parku królewskiego.
Nasze wspólne zdjęcie przed BRAMĄ ODRZAŃSKĄ  stanowiło ostatni punkt wycieczki, którą możemy określić dwoma słowami: edukacyjna i wspaniała.

autor tekstu: Wiesława Stańczyk

album fotografii

 WYCIECZKA  DO ZAKŁADU GOSPODAROWANIA ODPADAMI                                                      07-05-2011

Dnia 27 kwietnia grupa starszaków udała się na wycieczkę do Zakładu Gospodarowania Odpadami w Gaciach. Wycieczka ta była kolejnym etapem zgłębiania wiedzy dotyczącej ochrony środowiska. Dzieci mogły zobaczyć wielkie hałdy śmieci, jakie zalegają w tym miejscu. Wiedzą już, że odpady te są segregowane i niektóre z nich będą powtórnie wykorzystane, a proces ten to recykling. Redukcja odpadów i wykorzystanie surowców wtórnych to najważniejsze działania, które należy realizować. Uratuje to nas przed zatonięciem w powodzi śmieci.

autor tekstu: Anna Adamowicz

album fotografii

 "ŚPIĄCA KRÓLEWNA" W TEATRZE LALKI I AKTORA W OPOLU                                                      7-04-2011

Dnia 16 marca dzieci udały się do Teatru Lalki i Aktora w Opolu na przedstawienie pt. "Śpiąca królewna". Z dużym zainteresowaniem dzieci oglądały bajkę, w której mogły zobaczyć kukiełki, marionetki no i oczywiście grę aktora na scenie. W trakcie przedstawienia dzieci widziały piękne dekoracje i wysłuchały ciekawej muzyki.  Po wizycie w teatrze wiedzą już co to kasa biletowa, scena i  widownia oraz jak należy się w nim zachować. Po skończonej bajce przez długi czas nie milkły brawa, a dzieci  jeszcze  długo  wspominały wyjazd do teatru.

autor tekstu: Anna Adamowicz

album fotografii

STARSZAKI Z OLSZANKI NA WYCIECZCE DO LASU W KUŹNIACH                                                    5-11-2010

Dnia 15 października grupa starsza udała się na wycieczkę do lasu w Kuźniach. Pan leśniczy przekazał nam wiele ciekawych informacji o zwierzętach i roślinach występujących w lesie. Rozpoznawaliśmy drzewa, zbieraliśmy materiał przyrodniczy do zbiorów przedszkolnych.
Na koniec spotkania na dzieci czekała niespodzianka - pieczone kiełbaski. Na pewno wrócimy tam jeszcze na wiosnę.
 

autor tekstu: Anna Adamowicz

FOTKI

PRZEDSZKOLAKI Z WIZYTĄ W OŚRODKU ZDROWIA                                             10-10-2010

W dniu 21 IX udaliśmy się z grupą starszaków do Ośrodka Zdrowia na spotkanie z panią pielęgniarką. Pani pokazała nam gabinety, w których pracują lekarz i pielęgniarki. Dzieci
z dużym zaciekawieniem oglądały wszystkie pomieszczenia, zadając przy tym wiele pytań. Dzieci dowiedziały się jak ważne dla zdrowia są szczepienia, odpowiedni ubiór i zdrowie odżywianie. Na koniec spotkania zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.

Autor tekstu: Anna Adamowicz

FOTKI

WYCIECZKA DO OPOLA                                                                                     29-06-2010
Jak wszystkim wiadomo, przedszkolaki uwielbiają wycieczki.
Dnia 16 czerwca 2010r. dzieci z Publicznego Przedszkola w Krzyżowicach wyruszyły z entuzjazmem na wycieczkę do Opola.Tym razem przedszkolakom towarzyszyli rodzice.
Gorące słońce nas nie zawiodło, a humory dopisywały w każdym miejscu.
W ZOO zwiedziliśmy zwierzęta z różnych stron świata. Niektóre z nich mogliśmy 
głaskać i karmić. Najwięcej śmiechu i zainteresowania wzbudziły jednak dwa sympatyczne goryle.
Przedszkolaki  mogły się również wyszaleć do woli na placach zabaw, a nowych sił nabrać w przytulnej kawiarence, gdzie z ochotą rozkoszowały się słodkimi lodami. 
Wracając do przedszkola spotkała nas kolejna niespodzianka.
Pyszny zestaw z niespodzianką  w McDonald'ie. 
Do domu wróciliśmy zadowoleni, cali i bardzo zdrowi.
A przedsięwzięcie stało się  możliwe dzięki ofiarności naszych rodziców oraz sponsorów.
Bardzo dziękujemy!

FOTKI

WYCIECZKA DO TEATRU I NADLEŚNICTWA                                                         06-06-2010

Dnia 25 maja 2010 roku, w ramach prezentu z okazji Dnia Dziecka, ufundowanego przez Radę Rodziców, przedszkolaki, z Przedszkola Publicznego w Olszance, wyjechały na wycieczkę do Opola, gdzie czekały na nie dwie niespodzianki.

Pierwszą  był  Opolski Teatr Lalki i Aktora, gdzie były widzami spektaklu „Baśń o grającym imbryczku” w której cudowną rzeczywistość kreuje piękna Wróżka i jej zaklęty, tajemniczy dar – magiczne naczynie do zaparzania herbaty. Ale imbryk, jakkolwiek tytułowy i ważny, najważniejszy tak naprawdę nie jest, bowiem od jego czarodziejskich, „czajniczkowych tricków” - jest coś ważniejszego.

Po wspaniałych chwilach spędzonych w teatrze przedszkolaki wyruszyły, aby poznać drugą z niespodzianek, którą była wizyta w Nadleśnictwie w Opolu, gdzie pan leśniczy przedstawili dzieciom  bajki pogłębiające wiedzę o ochronie lasu i zwierząt,  w nim mieszkających oraz konieczności dokarmiania ich w okresie zimowym, jak również przedstawił i opisał okazy zwierząt jakie figurują w ich posiadaniu. Kolejnym etapem naszej wycieczki była degustacja kiełbaski prosto z grilla, która smakowała wyborowo. Zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy bezpiecznie do przedszkola, gdzie już czekali na przedszkolaków rodzice.

Zdjęcia

WYCIECZKA DO TEATRU LALKI I AKTORA ORAZ MUZEUM WSI OPOLSKIEJ                                 05-05-2010
Nasza przygoda rozpoczęła się od obejrzenia spektaklu pt.: "Tygrys Pietrek".
Znakomita bajka Hanny Januszewskiej - to opowieść o strachu i o jego przezwyciężaniu. Mały tygrys Pietrek często "miał pietra" był wystraszony, zalękniony. Bał się wszystkiego! Musimy to powiedzieć: był strasznym tchórzem!
Tygrys tchórz?! To jakaś sprzeczność- tak uważały dorosłe tygrysy i wymierzyły Pietrkowi dotkliwą karę: pozbawiły go jego tygrysich pasków! Tygrys tchórz, to tygrys bez pasków. A  czy w ogóle zwierzak bez pasków jest jeszcze tygrysem?
Zdesperowany, odrzucony Tygrysek chce odzyskać swoje paski i zdobyć dla siebie odwagę.
Czy ten wyczyn Tygryskowi się powiedzie? My znamy odpowiedź na to pytanie.
Zachęcamy wszystkie dzieci do obejrzenia bajki o małym tygrysku.
Bajka  posiadała nie tylko głęboki wydźwięk moralny, ale przede wszystkim dała nam wiele okazji do śmiechu, dobrej zabawy i wzruszeń. Było wspaniale!
Po wizycie w Teatrze Lalki i Aktora udaliśmy się do Muzeum Wsi Opolskiej  w Opolu.
Wcześniej jednak na zajęciach dydaktycznych  omówiliśmy tematykę "Jesteśmy mieszkańcami Polski".
Nasz pobyt w Muzeum - to wzbogacenie i utrwalenie wcześniej zdobytych wiadomości na temat naszego regionu.
Podczas pobytu w skansenie mieliśmy możliwość obejrzenia  dziewięciu zagród z regionu opolskiego i oleskiego.
Ponadto zwiedziliśmy samodzielne budynki użyteczności publicznej, takie jak: kościół, kuźnia, kapliczki i wolnostojące wiatraki. Pojedyncze budynki łączyły sieć dróg i ścieżek . W obrębie zagród odtworzone zostały  ogródki warzywne i kwiatowe, ogrodzone płotami żerdziowymi i sztachetowymi.
Wycieczka do Opola na długo pozostanie w naszej pamięci. 
Stanowiła dla nas źródło wiedzy o sztuce. Zaspokoiła naszą ciekawość i oczekiwania.

Zdjęcia

WYCIECZKA DO MUZEUM WSI OPOLSKIEJ                                                                                    06-04-2010

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, 10 marca 2010 roku, grupa starsza z Publicznego Przedszkola w Olszance, wyruszyła do Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach, by wziąć udział w lekcji muzealnej „Zwyczaje Świąt Wielkanocnych”.

Lekcja podzielona była na część teoretyczną, podczas której przedszkolaki zapoznały się z tradycjami i obrzędami poprzedzającym Święta Wielkanocne, w dawnej i współczesnej wsi śląskiej, oraz część praktyczną, którą stanowiły warsztaty kroszonkarskie, gdzie z wielkim zaangażowaniem i niesłychanym talentem, pod okiem twórców ludowych, dzieci miały okazję własnoręcznie zdobić jajka wielkanocne różnymi poznanymi technikami.

                                                                                              Joanna Miszewska

ZDJĘCIA

WYCIECZKA DO OGRODU ZOOLOGICZNEGO                                                                                   19-06-2009

W czwartek 18 czerwca 2009 roku, w piękny słoneczny dzień, nasze przedszkolaki wyruszyły na wycieczkę  do OPOLSKIEGO ZOO, które  jest zieloną oazą spokoju i relaksu, leżącą w centrum miasta wśród starodrzewu Wyspy Bolko.
Ogród zajmuje powierzchnię 20 ha, hoduje ponad 1000 zwierząt reprezentujących około 130 gatunków proponując nowoczesną zoogeograficzną ich ekspozycję i jest naprawdę wyjątkowe.

Przywitał nas pracownik dydaktyczny ZOO, który z pasją oprowadził nas i opowiedział o życiu wybranych zwierząt. Dalszą część zwiedzania organizowaliśmy sobie sami, czerpiąc wiadomości z tablic informacyjnych na których widniało zdjęcie zwierzęcia oraz wiadomości, gdzie występuje dany gatunek, jak się zachowuje, rozmnaża, czym się żywi oraz czy jest zagrożony wyginięciem w naturalnym środowisku

Widzieliśmy  żyrafy, nosorożce, wielbłądy, zebry, kangury, goryle, kondory, hipopotamy, gepardy, pelikany, wilka i wiele, wiele innych interesujących zwierząt. Dzieci miały mnóstwo radości patrząc na zwierzęta i ich zachowanie. Jednak największą atrakcją były uchatki kalifornijskie, które mieliśmy okazje podziwiać w porze karmienia, jak również pod wodą przez ogromną szybę. Na zakończenie zwiedzania, na prośbę przedszkolaków  zatrzymaliśmy się jeszcze na placu zabaw, na którym pomimo widocznego zmęczenia, dzieciaczki znakomicie się bawiły.

Po długim i wyczerpującym dniu bezpiecznie i pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola, gdzie już czekali na naszych milusińskich rodzice.

  Zobacz więcej ciekawych zdjęć
WYCIECZKA DO JEDNOSTKI WOJSKOWEJ                                                                                        22-04-2009

We wtorek 16 kwietnia 2009 roku, w piękny słoneczny dzień, wszystkie przedszkolaki wraz z opiekunami odwiedziły Jednostkę Wojskową w Brzegu. Zostaliśmy gorąco powitani i zaproszeni do zwiedzania. Pierwsza niespodzianka, która czekała na naszych milusińskich to było poznanie różnego przeznaczenia i wielkości pojazdów wojskowych, dzieci miały okazję wejść do środka każdego z nich i obejrzeć z bliska ich wyposażenie. Następnie zaproszono nas na prezentację różnego rodzaju broni, od malutkiego pistoletu po ogromny karabin, oraz pokaz sprzętu,  jakiego używają żołnierze pracujący pod wodą. Kolejnym etapem wycieczki był długi spacer na poligon wojskowy, gdzie dzieciaczki mogły przymierzyć specjalne hełmy, ubiory ochronne oraz spróbować z pomocą żołnierzy i przy użyciu specjalnych urządzeń, jak wykrywa się pod ziemią miny. W trakcie zwiedzania dla wzmocnienia sił przedszkolaki zostały poczęstowane słodyczami oraz obdarowane drobnym upominkiem dla każdego.. Pełni wrażeń serdecznie podziękowaliśmy żołnierzom za spędzenie tak atrakcyjnego dnia

i otrzymaliśmy jeszcze jeden prezent, którym był wojskowy kompas oraz koszulka.

  Zobacz więcej ciekawych zdjęć
WYCIECZKA STARSZAKÓW DO LASU                                                                                                  15-02-2009

W czwartek dnia 6 listopada 2008 roku grupa starszaków wraz z opiekunami z Publicznego Przedszkola w Olszance, wybrała sie na wycieczkę do lasu do Rogalic. Zostaliśmy przywitani przez Pracowników Nadleśnictwa Brzeg, panów Bartłomieja Kastelik oraz Marcina Podgórnego, którzy opowiedzieli nam o swojej pracy, o lesie i jego mieszkańcach. Poznaliśmy las patrząc, słuchając i dotykając. Przedszkolaki wykazały się świetną znajomością na temat ochrony przyrody oraz zwierząt. Wycieczkę zakończyło rozpalenie ogniska i upieczenie kiełbasek, które na świeżym powietrzu smakowały wyśmienicie.

Niespodziewaną atrakcją były prezenty, które otrzymaliśmy od leśniczych, kalendarz oraz żółto - zielone czapeczki. Bogatsi o wiedzę nam przekazana, podziękowaliśmy serdecznie za wspólnie spędzony czas.

  ALBUM FOTOGRAFII
WYCIECZKA NAJMŁODSZYCH PRZEDSZKOLAKÓW DO LASU                                                        15-02-2009

Najmłodsi wychowankowie Publicznego Przedszkola w Olszance, dnia 20 listopada 2008 roku, wraz z opiekunami wyjechali na wycieczkę do lasu.

Dla wszystkich przedszkolaków było to wielkie wydarzenie, ale dla niektórych szczególnie, ponieważ była to ich pierwsza podróż autobusem.

         Pierwszym przystankiem było Nadleśnictwo Brzeg, gdzie nasi przewodnicy, leśniczy Bartłomiej Kastelik oraz podleśniczy Marcin  Podgórni przedstawili dzieciom  bajki pogłębiające wiedzę o ochronie lasu i zwierząt  w nim mieszkających oraz konieczności dokarmiania ich w okresie zimowym.

Kolejnym etapem  była wycieczka do lasu w Borucicach, gdzie przedszkolaki wysłuchały opowieści przewodników oraz uczestniczyły w pieczeniu kiełbasek, które zostały zjedzone z ogromnym apetytem.

Nie zabrakło również prezentów, dzieci i opiekunowie zostali obdarowani przez pracowników Nadleśnictwa fantastycznymi czapeczkami.

Pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola, na długo zachowując w pamięci ten niezwykły dzień.

  ALBUM FOTOGRAFII
WYCIECZKA DO TEATRU I BAJLANDII                                                                                                 15-02-2009

Dnia 11 grudnia 2008 roku, w ramach prezentu mikołajkowego ufundowanego przez Radę Rodziców, wszystkie przedszkolaki, opiekunowie oraz  rodzice dzieci z Przedszkola Publicznego w Olszance, uczestniczyli w wyjeździe do Opola, gdzie zaplanowane były dwie niespodzianki.

Pierwszą  był  świat zabawy -  Bajlandia , którą wszystkie przedszkolaki były zachwycone, z uśmiechem „od ucha do ucha” i potężną energią pokonywały labirynt przeszkód, zjeżdżały na zjeżdżalni, bawiły się w basenie tysiąca kolorowych kulek, jeździły samochodzikami, wspinały się po ściance i skakały po trampolinie.  Dzieci spędziły  niezapomniane chwile w przytulnej atmosferze wraz z opiekunami, którzy starannie dopilnowali nawet najbardziej aktywnych milusińskich.

Po tak energicznych wrażeniach kolejną atrakcją było spotkanie ze sztuką teatralną  w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora,  gdzie dzieci były widzami spektaklu „Koziołek Matołek” według „Przygód Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego. Wesoła podróż  przez świat, z fantazją  i Koziołkiem Matołkiem uruchomiła bujną wyobraźnię dzieci, które przeżywały przygody wraz z bohaterami.

Aktorzy z wdziękiem i temperamentem przedstawili historię rogatego zucha z Pacanowa, wciągając publiczność do wspólnej zabawy i śpiewu.

Pełni wrażeń i zachwyceni wyjazdem,  wróciliśmy do przedszkola.

  ALBUM FOTOGRAFII

 

 

Copyright © Publiczny Zespół Szkolno - Przedszkolny w Olszance - 2006. All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.